Löydä kesän parhaat kulttuurikohteet

Elisa | 30.5.2024

Valmistaudu unohtumattomaan seikkailuun Lounais-Suomen upeimmissa kesäretkikohteissa! Tänä vuonna helpotimme valintaa jakamalla kohteet erikseen kulttuuri- ja lapsiperhekohteisiin, mutta älä hämäänny – nämä vinkit herättävät retkikuumeen kelle tahansa. Siispä kaverit mukaan ja menoksi!

1. Paimion parantola | Paimio

 • Sijainti: Alvar Aallontie 275, Paimio
 • Avoinna: ti-su klo 10-18
 • Hinta: Pihapiirissä, aulassa, ravintolassa, taidenäyttelyssä ja kaupassa vierailu on maksutonta. Opastetut kierrokset ja yleinen tutustuminen parantolaan on maksullista, hinnat alk. 15 €.
 • Tarjonta: Aallon arkkitehtuuria, opastettuja kierroksia, näyttelyitä, ravintola- ja majoituspalveluita sekä luontopolkuja parantolan läheisyydessä.
 • Herkuttelua: Upeista puitteistaan tunnettu Ravintola Toivo.
 • Esteettömyys: Esteetön sisäänkäynti päärakennuksen vasemmalla puolella. Opastetut kierrokset ovat esteettömiä, lukuunottamatta Suljetut ovet -kierrosta.
 • Lisätietoja: Paimion parantolan nettisivut ja FB-sivut.
Paimiossa pääset kokemaan kulttuuria Aallon modernismista esihistoriaan. © MammaJ

Kansainvälisestikin tunnustettu modernin arkkitehtuurin helmi, Paimion parantola, sijaitsee Paimion jylhien honkametsien siimeksessä noin viiden minuutin ajomatkan päässä kaupungin keskustasta. Tästä funkkistyylisestä mestariteoksesta käy kiittäminen Alvar ja Aino Aalto -arkkitehtipariskuntaa, joka suunnitteli rakennuksen 1930-luvulla alun perin tuberkuloosiparantolaksi. Nykyään sen ovet ovat avoinna kaikille muotoilun, taiteen ja arkkitehtuurin ystäville!

Parantolaan voi tutustua sisänäyttelyiden ja kierrosten lomassa, mutta rakennuksen voi kiertää myös ulkoa Arkkitehtuuripolkua seuraillen. Parantolan metsässä kiemurtelee myös 2,2 km mittainen kulttuuri- ja luontopolku, jonka varrelta löydät laavun sekä rakastavaisten kohtauspaikan Lemmenlammen. 

Päärakennuksen lisäksi alueella on muitakin kiinnostavia rakennuksia. Lisäksi tiloja on otettu käyttöön taidenäyttelyitä varten. Parantolan alueella on voinut majoittua jo muutaman vuoden ajan, mutta tänä kesänä myös itse parantolassa yöpyminen on mahdollista!

2. Auran iltatorit | Aura

 • Sijainti: Auraamon tori ja piha (Turuntie 1, Aura)
 • Avoinna: tiistaisin 4.6–6.8.2024 klo 17-19
 • Hinta: Maksuton
 • Tarjonta: Tori- ja kirppismyyntiä, paikallisten toimijoiden järjestämää ohjelmaa, lettuja ja makkaraa.
 • “The Kesäkahvila”: Tietenkin torikahvila!
 • Esteettömyys: Kohde on esteetön.
 • Lisätietoja: Auran kunnan nettisivut, Auran iltatorin FB-sivut sekä Instagramissa @auran_iltatori
Ihmisiä torilla aurinkoisena kesäpäivänä.
Auran Aurinkoviikkoa vietetään 10.-16.6.2024, jolloin tiistain iltatorilla järjestetään hauska ja opettavainen lasten liikennekaupunki. Esiintymässä on myös turkulainen, groovaavaa musiikkia soittava Farah-bändi. © Auran kunta

Auran Auraamon piha-alueella kesätiistaisin järjestettävät iltatorit tarjoavat mainion tilaisuuden tutustua paikalliseen elämään ja kulttuuriin. Avajaisia vietetään tiistaina 4.6. tankofutiksen parissa, ja löytyypä kesän ohjelmasta muun muassa toritanssit sekä paikallisten toimijoiden esityksiä musiikista liikuntaan!

Järjestäjinä toimii Auran kunta yhteistyössä Auran Yrittäjät ry:n, Elävän virran yhdistyksen (pienyrittäjien erikoispuoti Auroora) ja Härkätien 4H yhdistyksen kanssa.

Vinkki: Jos suuntaat Auraan Turusta päin, suosittelemme valitsemaan reitiksi kuvankauniin Aurajoen matkailutien. Inspiroidu reitistä ja sen kohteista esimerkiksi viime vuoden blogistamme!

3. Sauvon kesäteatteri | Sauvo

 • Sijainti: Vahtistentie 5, Sauvo; pysäköinti Sauvon kunnantalon edustalla.
 • Avoinna: 5.7.-31.8. Katso esitysajat nettisivuilta.
 • Hinta: Aikuiset 22 €, lapset 17 €
 • Tarjonta: Arvostettu kesäteatteri ja kotiseutumuseo museopuoteineen.
 • Herkuttelua: Sauvon kotiseutumuseon yhteydestä löytyy hurmaava maalaisromanttinen museokahvila, joka on avoinna museon aukioloaikoina. Myös kesäteatterilla on oma kahvio.
 • Esteettömyys: Esteetön pääsy, mutta pyörätuolipaikkoja on rajallisesti: varaa liput numerosta 0400 699 057. Esteettömiä WC-tiloja mäellä ei valitettavasti ole.
 • Lisätietoja: Tutustu tarkemmin Vahtisten kulttuurikesän tapahtumiin SELKU ry:n ja Sauvon kotiseutumuseon nettisivuilla.
Mainosjuliste vihreällä värimaailmalla, jossa kaksi ihmistä on pukeutuneena Peter Paniksi ja Helinä-keijuksi, ylhäällä ihmisen silmät ja alhaalla teksti "Peter Pan".
Selkun esittämä Peter Pan on tarina kasvamisesta, sisäisen lapsen kohtaamisesta ja oman paikan löytämisestä. © Selku ry / Sauvon kunta

Pidä hatusta kiinni – tänä kesänä Sauvon kesäteatteri lennättää katsojansa kohti Mikä-mikä-maata! Koko perheen musiikkiteatteriesitys Peter Pan saa ensi-iltansa 5. heinäkuuta klo 19 ja näytökset pyörivät elokuun loppuun saakka. 

Musiikin, tanssin ja laulun siivittämä 24-henkinen energinen työryhmä muuntautuu lavalla niin merirosvolaivan kannella kovisteleviksi merirosvoiksi kuin Peterin kanssa eläviksi kadonneiksi lapsiksi. Näytelmän ohjaa aiemmin Selkun tuotannoissa lavalla nähty Wille Heino. Käsikirjoitus pohjautuu J. M. Barrien vuonna 1911 kirjoittamaan klassikkosatuun Peter Pan. 

4. Nautelankosken museo ja luonnonsuojelualue | Lieto

 • Sijainti: Nautelankoskentie 40, Lieto.
 • Museo avoinna: 6.6.-11.8. päivittäin klo 11 - 17 (juhannusaattona suljettu). 12.-31.8. la-su klo 11 - 17.
 • Hinta: Maksuton
 • Tarjonta: Aurajoen suurin koski, upeita rantalehtomaisemia, perhokalastusalue, lintutorni ja alueen historiasta kertova museo, mylly ja myllärintupa.
 • Herkuttelua: Nautelankosken kahvio palvelee museon aukioloaikoina.
 • Esteettömyys: Museo on esteetön. Luontopolku ei ole esteetön. 
 • Huomioi: Luonnonsuojelualueen poluille ei saa tuoda koiria tai kissoja edes kytkettynä. Polulla voi olla maa-ampiaisia ja nokkosia.
 • Lisätietoja: Liedon kaupungin nettisivut ja Liedon museon nettisivut.
Mies perhokalastaa vehreällä koskella.
Huomoithan, että Nautelankosken koskialueella on sallittu vain luvanvarainen perhokalastus. Perinteistä onkimista ja muuta viehekalastusta voi harrastaa myllypadon yläpuolella sekä alasuvannossa lintutornin alapuolella. © Mika Kurkilahti

Ihastu tänä kesänä Liedon Nautelankosken rantalehtojen kauneuteen ja siihen yhdistyvään mielenkiintoiseen historiaan. Tämä Aurajokilaakson laajin Natura-luonnonsuojelualue on suosittu niin lenkkeilijöiden, historiaharrastajien, perhokalastajien kuin lintubongareidenkin keskuudessa. Koskea kiertävä polku on pituudeltaan noin 1-2,4 km pitkä.

Nautelankoski sopii erityisen hyvin kauniiden kesäpäivien piknik-hetkiin. Nappaa kotoa mukaan kirja ja eväät, ja herkistä aistit veden solinalle, lintujen laululle ja heinäsirkkojen siritykselle. Varaa hetki myös museokierrokselle ja tutustu menneen ajan tunnelmaan.

5. Keramiikkabiennaali Raision museo Harkossa | Raisio

 • Sijainti: Eeronkuja 2, Raisio
 • Avoinna: 17.5.–25.8.2024 ti-to klo 10-19, pe klo 10-16 ja la-su klo 12-15 (juhannuksena suljettu)
 • Hinta: Museokortti tai Aikuiset 5 €, eläkeläiset / opiskelijat 4 €, lapset 7-17v 2 €, alle 7-v maksutta
 • Tarjonta: Arkeologisia-, kulttuurihistoriallisia- ja taidenäyttelyitä sekä museokauppa. Kirjastotalossa myös kirjaston palvelut ja monipuolisesti tapahtumia. Kivenheiton päässä on Raision Alppiruusupuisto ja Uintikeskus Ulpukka.
 • Herkuttelua: Herkullisista pullistaan tunnettu kirjastokahvila Cafè Charlotta.
 • Esteettömyys: Esteetön
 • Lisätietoja: Lisätietoja Harkon nettisivuilla
Keramiikkateoksia valkoisen tason päällä.
Ovatko nämä kaverukset putkahtaneet keskuuteemme Hayao Miyazakin elokuvasta? © Raision kaupunki

Raision museo Harkossa sukelletaan kesällä keramiikan maailmaan! Toukokuusta elokuuhun järjestettävä Keramiikkabiennaali esittelee taide- ja käyttökeramiikkateoksia yhdeksältä varsinaissuomalaiselta taiteilijalta: Anu Halmesmaalta, Tiina Harjolalta, Riitta Hidéniltä, Elina Huoviselta, Saara Kumpulaiselta, Jonna Oksaselta, Antti Paanaselta, Tina Schuvaloffilta ja Kristina Seppäseltä.

Käsillä tekeminen ja keramiikan harrastaminen on suositumpaa kuin koskaan. Keramiikka on löytänyt tiensä viimeisten vuosien aikana enenemässä määrin myös nykytaiteen materiaaliksi, kuten Keramiikkabiennaalin töistä voi huomata. Näyttelyssä katsoja pääsee kurkistamaan myös keramiikan eri työstötapojen ja tekniikoiden mahdollisuuksiin. Tervetuloa museoon!

6. Kappelinmäen kulttuuripolku ja Kuusiston linnanrauniot | Kaarina

 • Sijainti: Linnanrauniontie 556, Kaarina. Ilmainen kulttuuribussi kulkee heinäkuussa Kaarinan keskustasta Piispanlinnan raunioille ke ja su ajalla 30.6.-4.8.2024.
 • Vierailukeskus avoinna: 2.6-31.6. ja 17.8.-25.8. la-su klo 11-18 sekä 1.7-11.8. joka päivä klo 11-18 
 • Taidekartano avoinna: 8.-22.6. la-su ja 22.-6.-1.9. la klo 13-16, su-ke klo 13-19. 
 • Opastukset: 30.6.-4.8. Kaarinan Oppaiden ilmainen opastus linnanraunioiden alueella ke ja su klo 13.
 • Hinta: Pääasiassa maksuton; Vierailukeskuksen näyttelyt maksavat muutaman euron.
 • Alueen tarjonta: Piispanlinnan rauniot, Taidekartano, kirkko, luontopolkuja, pyöräilyreittejä sekä Piispanlinnan vierailukeskus, jossa on mm. näyttelyitä, VR-esityksiä, pienelokuvia, puoti sekä kajakki- ja kanoottivuokrausta.
 • “The Kesäkahvila”: Vierailukeskuksen kahvila
 • Esteettömyys: Kappelinmäen 1,7 km pituinen luontopolku kulkee pääosin helppokulkuisessa lehtomaisessa kuusikossa. Linnanrauniolla ei ole esteetöntä kulkua.
 • Lisätietoja: Vierailukeskuksen nettisivut, Taidekartanon nettisivut, VisitKaarinan nettisivut (luontopolku), Kulttuuribussin aikataulut
Kuusiston piispanlinnan rauniot vehreässä ympäristössä, takana meri.
Vierailukeskuksen VR-esitykset ovat kiehtova kurkistus Kuusiston rikkaaseen historiaan. © Kaarinan kaupunki

Kappelinmäen kulttuuri- ja luontopolku johdattaa kulkijansa historiallisille Kuusiston piispanlinnan raunioille. Linna toimi aikoinaan Suomen katolisen kirkon keskuksena, ja tarjoaa nykyään mainion retkikohteen koko perheelle! Mäen päältä avautuu komea näköala Kuusistonlahdelle ja siellä on taukopaikka eväiden syömistä varten.

Alueella voi nauttia kulttuurista monin tavoin. Esimerkiksi Kaarinan oppaat toteuttavat raunioilla kiehtovia kulttuurikävelyitä. Ke 10.7. Linnanraunioilla esiintyy Säilättäret, jonka Pyhä Päärynän Legenda -esitys on koko perheen sirkusta ja musiikkiteatteria yhdistävä teos. Taidekartanossa taas on näyttelyitä ja tapahtumia pitkin kesää sekä 24/7 avoinna oleva puuveistospuutarha.

7. Terassitalo Kauttuan Ruukinpuistossa | Eura

 • Sijainti: Alvar Aallontie 4 as. 3, Eura. Pysäköintialue Tallinmäellä (Sepäntie 4).
 • Avoinna: Kesäkaudella klo 11-17 (suljettu juhannuksena)
 • Hinta: Yhteislippu Vierailukeskuksen kanssa kustantaa aikuisilta 8 €/hlö; Ryhmät yli 10 hlö, 7-17-vuotiaat, eläkeläiset, opiskelijat 4 €/hlö; alle 7-vuotiaat ilmaiseksi. Ruukinpuisto on maksuton.
 • Tarjonta: Terassitalo ja muita Alvar Aallon suunnittelemia kohteita. Ympärillä vanha ruukkialue, Vierailukeskus, kartano, majatalo, Kauttuan kiehtovat talot -reitti,, taidenäyttelyitä, putiikkeja sekä majoitus-, ravintola- ja kahvilapalveluita.
 • Herkuttelua: Nauti klassisen keittiön herkuista ja hulppeasta tunnelmasta vuonna 1802 rakennetussa Ruukinkartanossa.
 • “The Kesäkahvila”: Tietysti Ruukin Sydän. <3
 • Esteettömyys: Osaan paikoista on esteetön pääsy.
 • Lisätietoja: Ruukinpuiston viralliset nettisivut (www.ruukinpuisto.fi). Terassitalosta löydät parhaiten infoa Euran kunnan nettisivuilta.
Mäenrinteeseen rakennettu Alvar Aallon suunnittelema terassitalo.
Tiesitkö, että terassitalo rakennutettiin alun perin Kauttuan paperitehtaan ylemmän toimihenkilöstön asuinhuoneistoksi? © hoods.fi

Euran Kauttuan Ruukinpuiston miljöö ihastuttaa kerroksellisella historiallaan. Ruukkihistoriaan yhdistyy Alvar Aallon arkkitehtuuri ja kruunun jalokivenä on Aallon suunnittelema Terassitalo. Näyttelyasunnossa pääset ihastelemaan Artekin designia ja Porin taidemuseon Työn jälkeen -näyttelyä, jossa nähdään taidetta mm. Unto Pusalta, Juhani Tarnalta ja José Bebialta. Osa huonekaluista on myös myynnissä!

Samalla reissulla kannattaa tutustua Kauttuan ruukkialueen historiaan viime vuona avautuneessa Vierailukeskuksessa. Vierailukeskukseen ja Terassitalolle on myynnissä yhteislippu.

Kurkkaa myös Alvar Aalto Route -kulttuurireitti sekä Kauttuan Kiehtovat talot -reitti, jotka johdattelevat kulkijansa alueen mielenkiintoisen arkkitehtuurin maailmaan! Ruukinpuiston eri rakennuksista voi löytää myös muita taidenäyttelyitä.

Parhaat retkikohteet Lounais-Suomessa – Lisävinkkejä retkeilyyn!

Joko olet käynyt kaikissa kohteissa? Käy lukemassa muita vinkkiblogejamme tai kerro retkeilijöille omista lempikohteistasi tämän blogin kommenttiosiossa. :)

Sinua saattaa kiinnostaa myös nämä blogit:

-Elisa ja muut Hoodsin kesäretkeilijät

Keskustelu

Jätä kommentti

Kommentoithan keskusteluun asiallisesti ja rakentavasti. Poistamme epäasiallisen ja loukkaavan sisällön.

Uutiskirjeen tilaus

*) Pakollinen kenttä

Sähköpostiosoitetta käytetään käyttäjäkuvakkeen hakemiseen Gravatar palvelusta.

Kommentit

Ei vielä kommentteja. Jätä kommenttisi ja avaa keskustelu :)